Naše služby

 

Športová a poúrazová fyzioterapia

Športová činnosť vrcholová, výkonnostná aj rekreačná patria rovnako ako každodenná aktivita do motoriky ľudského tela a platia pre ňu určité zákonitosti. Podľa zamerania každého športovca je nutné voliť vhodné kompenzačné cvičenia aby sme docielili harmonický rozvoj pohybovej sústavy.

Ide predovšetkým o:

  • kompenzačné cvičenia uvoľňovacie,

  • kompenzačné cvičenia naťahovacie, strečingové,

  • kompenzačné cvičenia posilňovacie.

Fyzioterapia u športovcov je často doplnená aj o aplikáciu Kinesiology Tapingu. Ide o bežne používanú metódu nielen športového lekárstva, ale má svoje významné postavenie aj v prevencii pred poškodením pohybového aparátu a pri fyzioterapii po poúrazových a pooperačných stavoch v kombinácii s lokálnou či celkovou liečbou.

 

Liečba poúrazových stavov sa prísne riadi štádiami poranenia, indikáciami traumatológa či ortopéda a pozostáva z pasívneho prístupu kde máme najmodernejší TR prístroj od firmy BTL pre elektroliečbu, ultrazvuk, kombinovanú terapiu a laseroterapiu, poskytujeme magnetoterapiu a bioptronovú lampu. Zaraďujeme sem aj masáže, lymfodrenáže, aplikácie chladu, všetky tieto procedúry slúžia ako podporná liečba.

Aktívny prístup pozostáva z riadených a kontrolovaných pohybov, tvorí hlavnú časť fyzioterapeutickej liečby a je na fyzioterapeutovi, ktorý prístup si zvolí za účelom dosiahnutia úplnej obnovy funkcie postihnutého miesta. Využíva sa tu množstvo náradia, náčinia, modifikuje sa stupeň náročnosti a poúrazová rehabilitácia sa vyznačuje veľkou rozmanitosťou cvičenia.


Detská rehabilitácia

Najčastejšie riešime problematiku detskej neurológie (DMO, parézy, bolesti hlavy, bolesti chrbtice…..) alebo detskej ortopédie (skoliózy, chybné držania tela, plochonožie, iné deformity…). V prvej skupine sa najviac uplatňujú rehabilitačné metódy ako:
reflexná Vojtova terapia, ACT, cvičenie na veľkých loptách, nestabilných plošinách či overbaloch, canisterapia.
Pri skoliózach a chybnom držaní tela terapiu vedieme hlavne: 
SMsystémom, cvičením podľa R.BrunkowK. Schrothovej či ich rôznymi variantami. 

Medzi prvými na Slovensku ovplyvňujeme ploché nohy cvičením so stabilizačnou pomôckou Propriofoot®
Ďalšiu skupinu tvoria deti s respiračnými ochoreniami, kde pomocou loptičkovej facilitácie podľa Zdeny Jebavej sú rodičia zaškolení fyzioterapeutkou a liečbu pravidelne vykonávajú v domácom prostredí oni sami.

 

Veľmi častý je u detí výskyt akútnych deformít (tzv.ústrel, seknutie) v krčnej chrbtici, dorast sa zase viac trápi s bolesťami v driekovej chrbtici či bolesťami hlavy z krčnej chrbtice. Tieto stavy vhodne a v krátkom časovom úseku zvláda metóda podľa R.McKenzie

Veľmi časté sú návštevy rodičov iba z preventívneho hľadiska alebo za účelom výuky vhodných kompenzačných cvičení u mladých športovcov.

Cvičenie vykonávame po podrobnom vyšetrení fyzioterapeutom, cvičenia sú vedené individuálne, maximálne vo dvojiciach. Všetko je realizované po dohode s rodičom. V mnohých prípadoch je nutná aktívna účasť rodičov počas terapie s cieľom ich presnej inštruktáže, aby spoľahlivo zvládli terapiu ich detí v domácom prostredí.

U detí malých alebo v mladšom školskom veku je cvičenie obyčajne ukončené do 30 minút na jedno sedenie.


Fyzioterapia panvového dna


Trápi Vás samovoľný únik moču, ktorý Vás obmedzuje v pohybových aktivitách či v bežnom živote? Často pociťujete neodkladné nutkanie na močenie a všade kde prídete vyhľadávate toalety? Pociťujete tlak v pošve alebo máte iné ťažkosti v oblasti panvového dna?

Urogynekologická fyzioterapia je vhodná pre ženy v každom veku, aby zlepšila kvalitu ich života, ktorá môže byť do veľkej miery negatívne ovplyvnená zmenami v oblasti panvového dna.  Je vhodná aj pre tehotné ženy alebo pre ženy, ktorým sa nedarí otehotnieť.

Dnes už nie je tabu o týchto problémoch hovoriť, práve naopak, je veľmi dôležité aby žena vedela  o ťažkostiach, na ktorých sa podieľa aj zhoršená funkcia panvového dna. U nás v Rehabko s.r.o Vám naše fyzioterapeutky certifikované v oblasti urogynekologickej fyzioterapie poskytujú fyzioterapeutickú liečbu urogynekologických ťažkostí, ktorá je súčasťou ich komplexnej terapie (urológ, urogynekológ, gynekológ, psychológ).

Neustále sa vzdelávame a organizujeme kurzy a semináre v oblasti fyzioterapie panvového dna, aby sme Vám vedeli čo najlepšie pomôcť v terapii urogynekologických ťažkostí.

Urogynekologická fyzioterapia so  zameraním na terapiu svalov panvového dna je medzinárodnými odbornými spoločnosťami odporúčaná ako prvá voľba v terapii ľahších stupňov inkontinencie, hyperaktívneho močového mechúra a urgencie.

Ako prebieha terapia panvového dna:

·       Vstupná konzultácia s klientkou na zistenie hlavných ťažkostí a očakávaní klientky.

·       Vyšetrenie per vaginam na zhodnotenie funkčného stavu panvového dna z pohľadu fyzioterapeuta.

·       Vyšetrenie USG prístrojom perineálne, na zobrazenie funkčného stavu svalov panvového dna ako aj na feedback pre klientky na lepšie pochopenie a predstavenie si zapojenia či relaxácie svalov panvového dna.

·       Na základe vyššie uvedených vyšetrovacích postupov stanovenie individuálneho liečebného plánu (inštruktáž konkrétnych cvikov, režimové opatrenia).

·       Využitie USG prístroja na samotné cvičenie svalov panvového dna, ktoré sa vďaka zobrazeniu a lepšiemu pochopeniu klientkou stáva efektívnejším.

·       Odporučenie a edukácia použitia pomôcok pre terapiu svalov panvového dna.

·       Pravidelné kontroly a individuálne terapie

Priamo u nás v Rehabko s.r.o je možnosť

·       Zakúpenia pomôcok:

Educator (Cena 23,50€)

·       Zapožičania pomôcok:

Elektrostimulátor (Cena 1 mesiac 20€) + dokúpenie vlastnej vaginálnej sondy (možné priamo u nás na pracovisku)

 

Pre koho je urogynekologická fyzioterapia určená?

Trápi Vás:

Inkontinencia (stresová/urgentná)

Únik moču trápi mnohé ženy, či už ide o samovoľný únik moču pri väčšej námahe (beh, skákanie  nosenie ťažkých predmetov), pri kašli a kýchaní alebo žena trpí únikom už pri menšej námahe a je odkázaná na používanie kontinenčných pomôcok. Alebo máte časté a neodkladné nutkanie na močenie, ktoré môže ale nemusí byť spojené s únikom moču. 

Prolaps (pokles) orgánov v malej panve

Trápi Vás pocit tlaku v pošve v stoji, pri pohlavnom styku alebo Vám bol Vašim gynekológom diagnostikovaný prolaps močového mechúra, maternice alebo konečníka? Aj na týchto problémoch sa podieľa oslabené svalstvo v oblasti panvového dna a je možné ich zlepšiť cielenou terapiou svalov panvového dna.

Diastáza – neviete či ju máte a čo s ňou?

Či už ste žena po pôrode, nerodička, alebo ste rodila dávno a trápi Vás rozostup brušných svalov. Cvičíte, ale nedokážete ovplyvniť rozostup brušných svalov alebo len chcete vedieť či ho máte a ako správne cvičiť? V Rehabko s.r.o. Vám presne zmeriame rozostup brušných svalov pomocou ultrazvuku a stanovíme či ide o rozostup alebo o diastázu. Poradíme Vám ako presne cvičiť a môžete ku nám chodiť na pravidelné cvičenie s postupným zvyšovaním záťaže na zlepšenie funkcie a koordinácie brušných svalov. Na správne fungovanie brušných svalov je dôležitá ich koordinácia s ďalšími svalovými skupinami a to najmä s funkčnými svalmi panvového dna, a preto je vhodné ich vyšetriť a správne zapojiť do cvičenia.

Ste tehotná alebo chcete vedieť ako sa starať o svoje telo po pôrode?

Tehotenstvo je jedinečné obdobie v živote ženy, ktoré však so sebou prináša množstvo zmien na ženskom tele.

V Rehabko s.r.o Vám poradíme ako cvičiť počas tehotenstva. Poradíme Vám kedy po pôrode je možné začať cvičiť a s akým cvičením môžete začínať. Do popôrodnej fyzioterapie patria aj otázky ohľadom starostlivosti o jazvu (po epiziotómii alebo cisárskom reze), popôrodná inkontinencia, cvičenie svalov panvového dna po pôrode, režimové opatrenia pri manipulácii s bábätkom, bolesti v oblasti malej panvy a podbruška, cvičenie popôrodnej diastázy.

Nedarí sa Vám otehotnieť alebo máte iné gynekologické ťažkosti?

Bolestivý pohlavný styk, endometrióza, bolesti v oblasti podbruška, bolestivá kostrč, bolestivá menštruácia - aj tieto ťažkosti je možné fyzioterapiou pozitívne ovplyvniť a tým zlepšiť kvalitu Vášho života. Či už vhodným cvičením, relaxáciou panvového dna a celkovou relaxáciou, masážami či uvoľňovaním kostrče per rectum (cez konečník).

Spolupracujeme: Inkoforum, Pelvisana, PPA Rehaspring,


Fyzioterapia pri bolestiach chrbtice

Keďže bolesti chrbta patria medzi najčastejšie muskuloskeletálne poruchy, snažíme sa problémy chrbtice riešiť výhradne aktívnou liečbou, iba v prípade potreby liečbu dopĺňame o pasívne procedúry ako je elektroliečba, ultrazvuk…. 

K diagnostike bolestí chrbtice používame McKenzie-ho metódu, lebo umožňuje presne stanoviť problémové oblasti u daného pacienta, určuje aktívny liečebný plán ktorý obsahuje špeciálne cviky a tie pacient vykonáva pravidelne sám. Tiež nám diagnostika ukáže, či stav nevyžaduje špeciálnu lekársku starostlivosť alebo iné riešenie.

Ďalšou možnosťou ktorou sa zaoberáme pri liečbe bolestí chrbtice je TR-therapy (selektívna rádiofrekvenčná terapia), kde hrá hlavnú úlohu distribúcia vysokofrekvenčného elektromagnetického vlnenia do požadovaného tkaniva, čo vedie k selektívnej tkanivovej hypertermii. Najčastejšie indikácie: lokálne svalové kŕče, spúšťové body, bolesti svalov, zápaly šliach, bolesti krčnej chrbtice a poúrazové opuchy. Bezprostredný terapeutický účinok je pacientom okamžite vnímaný a pretrváva dlho po terapii.

 

Najbolestivejšie stavy tvoria výnimku, kedy sa snažíme polohovaním a kľudom na lôžku dosiahnuť rýchlu úľavu, ktorá nám umožní postupný návrat k správne vedenému pohybu a úspešnej fyzioterapii.
Toto je najčastejšia cesta, ktorou sa postupne s pacientom prepracovávame ku kondičnému cvičeniu, návratu ku športu a kvalitnému životu.

Metód je ale veľmi veľa, rôzne ich kombinujeme a individuálne prispôsobujeme. Čím viac metód poznáme, tým máme väčšie možnosti správne reagovať na danú situáciu u každého pacienta a o to nám v spolupráci “fyzioterapeut – pacient” ide.

 

Canisterapia

V našej ambulancii poskytujeme v rámci detskej rehabilitácie v spolupráci s neziskovou organizáciou Zmysel života možnosť individuálnej formy canisterapie (animal assisted therapy) s cieľom podporiť a zvýšiť efektivitu liečebného procesu detského pacienta. Je to jedinečný spôsob terapie, ktorý využíva pozitívne pôsobenie psa na zdravie človeka. V detskej rehabilitácii je výhodou canisterapie odbúranie stresu detského pacienta a dosiahnutie jeho sústredenosti na aktivity prostredníctvom canisterapie vo forme hry. Vďaka prirodzenému odpútaniu pozornosti sa môže stať rehabilitácia príjemným zážitkom a zábavou pre detského pacienta.

Pôsobenie psa na klienta zlepšuje jeho celkový duševný stav, náladu, komunikáciu a psycho-sociálny kontakt, ktoré sú dôležité pre úspešnú rehabilitáciu. Ovplyvňuje priaznivo nielen psychický, sociálny, ale aj fyzický aspekt a rozvoj motoriky dieťaťa. Jednou z možností využitia canisterapie je aj jej pôsobenie na problematické oblasti z hľadiska ergoterapie.

 

Medzi hlavné faktory pôsobenia psieho terapeuta na klienta využívané v rámci rehabilitačnej terapie patria:  – motivácia,  – stimulačné podnety,  – aktivácia,  – inhibičné vplyvy,  – pozitívne emócie,  – radosť a príjemný zážitok klienta z procesu terapie.
Na canisterapii sa podieľa canisterapeutický tím, ktorý je zložený z fyzioterapeuta, canisterapeuta, terapeutického psa (jedného alebo viacerých), klienta (detského pacienta) a rodiča.

Indikácie: Canisterapia je indikovaná pre detských pacientov s postihnutím pohybového systému, s mentálnym postihnutím, s kombinovanými poruchami a autistické deti.

Venujeme sa aj skupinovým cvičeniam s rehabilitačnými prvkami za priamej asistencie našich certifikovaných psov. Vhodné pre menšie skupinky detí (do 10 detí).